Putovanje u Zambiju 2008.
Viza:
Ovisi je li single entry, double entry ili multiple entry, ali do 70 Eur. Veleposlanstvo za Hrvatsku je u Berlinu, sve se da srediti telefonom i poštom. Iako u specifikacijama na internet stranici stoji da je potrebno priložiti voucher agencije, presliku karte, ponekad i pozivno pismo, dovoljno je imati samo presliku avionske karte, vadio nekoliko puta, nikad nije bilo problema. Iz prve ruke znam i ljude koji su vadili vizu na granici, ali ovako mi se čini sigurnije.
Let:
Frankfurt - Addis Ababa - (Lilongwe) - Lusaka kompanijom Ethiopian Airlines. Let je poprilično ugodan i na sreću ne traje predugo jer Ethiopianovi zrakoplovi što se tiče zabave nemaju ništa osim ekrana s geografskom kartom i desetak kanala s glazbom. Hrana bolja od Lufthansine. Cijena povratne karte oko 1000 Eura, kupljeno preko interneta. Presjeda se u Addisu, nov i moderan aerodrom, ali uvijek gužva na kontrolama i izdavanju boarding passova. Ukoliko se kupuje jeftinija karta, moguće je noćenje na aerodromu, koje je sasvim sigurno, a za 30$ može se prenoćiti u nekom od loungeova na aerodromu gdje se dobije kauč, TV, jutarnja kava i čist WC. Lounge je na vrhu aerodromske zgrade, pa se ne treba zadržavati na nižim katovima koji su dosta loši.
Itinerar:
Lusaka - Mazabuka (četverodnevni interkulturalni trening na farmi Shazula) - Kalomo - Choma - Kariba - Livingstone - Bocvana (jednodnevni safari) - Lusaka. Ukupno 25 dana u sedmom i osmom mjesecu.
Smještaj:
U Lusaki (odnosno kraj Lusake) Eureka kamp smješten desetak kilometara od grada u krasnom ambijentu životinjskog rezervata. Tih, čist, dotjeran, a i zabavan. Cijena vrlo pristupačna, sve se dogovori preko maila, a plaća na licu mjesta (za šator sam plaćao 4 $ po noćenju). Osim mjesta za šatore, imaju i bungalove. Predvečer i ujutro u rub kampa zalutaju gazele, zebre i nojevi, a može se ugledati i koja žirafa.
U Mazabuki kod g. Petera i gđe. Namoko na farmi Shazula. Interkulturalni trening vrlo je zanimljiv, ali i skup. U slučaju samo noćenja i obroka (Mapenzi, sestra od Namoko odlična je kuharica), mjesto za šator i tri dnevna obroka, da se dogovoriti za tridesetak eura po danu. Tuš i WC autentični doživljaj. Postoji i mogućnost luksuznijeg smještaja u gostinjskim sobama u kući.
U Kalomu u bungalovima First Choice. Inače je malen izbor smještaja u manjim mjestima, ali kraj First Choicea postoji i Zu's place koje ne izgleda loše. First Choice je OK. Tuševi često nemaju vode, kupaonice s kojim kukcem, plahte i jastučnice malo davno oprane, ali sve u granicama normale. Cijena za dvokrevetni bungalov 15 Eur po osobi, iako se mogla spustiti i za 30% kome se dalo cjenkati s pomalo gramzivim vlasnikom. Hrana ipak kod Zu'sa.
Na jezeru Kariba smještaj u Kariba Bush Club kampu. Kamp je na super mjestu, poluotočiću okruženom jezerom. Kampiranje za osam dolara po danu, kamp ima igralište za odbojku na pijesku, šank na otvorenom, mogućnost dobre hrane za nešto skuplju cijenu, i mogućnost organiziranja jeftinih izleta poput posjeta farmi krokodila, walking safari na jedan od otoka na jezeru ili vožnju brodom po jezeru. Inače, do kampa se dolazi s glavne ceste Lusaka - Livingstone, odvaja se s ceste u Batoki. Od tamo vožnja između tri i četiri sata, dobar dio po makadamu.
Livingstone - smještaj u kampu Livingstone Safari Lodge & Campsite, nekoliko kilometara od grada prema vodopadima. Osebujan vlasnik, OK mjesto za kampiranje, iako ima boljih. U kampu jedan ili dva psa koji su jako druželjubivi. Uvijek je bilo tople vode, i jedan kompjuter u jednoj špajzi s dosta sporom vezom. Ponekad krdo slonova na cesti prema kampu, pa treba malo sačekati da odu negdje dalje.
Budžet:
Hrana je jeftinija nego u Hrvatskoj, ali Zambija nije jeftina destinacija. Cijene u Sparu ili Shopriteu oko 20% jeftinije nego u Hrvatskoj. U restoranima isto tako, oko 20%, ali ako se kupuje sir, kruh, jogurti, sokovi i sl. i ako se kuha u kampu, mogućnost veće uštede. Mazhandu Bus od Lusake do Livingstonea oko 80 kn, znači sve stanice koje su između ispadne nešto jeftinije.Sve skupa 25 dana koštalo je oko 2000 Eura (karta uključena).
Savjet: Budite spremni biti bijelac u Africi, odn. hodajuća vreća novca. Bijelo lice znači skok u cijeni za 30 do 50%. Cjenkanje poželjno. Zambija je inače država s dosta visokom osobnom sigurnošću, što je veliki plus za svakog putnika. Tržnice obavezno posjetiti!
Putovanje na Tajvan 2010.
Viza:
Budući da veleposlanstvo ne postoji jer Hrvatska ne priznaje Tajvan, najbliži "Kulturni i ekonomski centar za suradnju" se nalazi u Beču. Potreban je osobni dolazak, ali papiri se šalju unaprijed, i zatim je procedura gotova za sat-dva. Djelatnici veleposlanstva su izuzetno susretljivi, a nas su o vlastitom trošku odveli na ručak dok smo čekali da se procedura obavi. Viza oko 50 Eura.
Let:
Nacionalna tajvanska kompanija EVA Air. Vrlo udobni i luksuzni avioni, povratna karta Zagreb - Beč - Bangkok - Taipei 6 900 kn. Hrana sporadično dobra, ali sve ostalo na vrlo solidnoj razini.
Itinerar:
Taipei (uz posjete Danšuiju, plaži Fulong i Geoparku Yehliu) - Puli - Taroko - Hualien - Taipei. Ukupno 15 dana u osmom mjesecu.
Smještaj: U Taipeiju u hostelu JV's Hostel udaljenom 15 minuta hoda od najbliže stanice metroa, 5 minuta od autobusne stanice, ali i u blizini jedne od poznatih tajpeških noćnih tržnica. Ukoliko je grupa ljudi veća (nas je bilo šest) vlasnica hostela, sveprisutna Vanessa, može organizirati i smeštaj u obližnjem stanu koji je također dio hostela, što je pun pogodak. Stan je OK, pristupačan cijenom, jedino ne postoji tuš-kabina nego se voda slijeva po pločicama, a i toaletni papir se ne smije bacati u WC školjku nego u kantu sa strane koju hostelske čistačice čiste sporadično. Unatoč tome, preporučam. U Hualienu Ocean Hotel. Soba za dvoje se na akciji može naći za 100$, doručak uključen. Posluga simpatična, iako ne znaju engleski, a lokacija nije u samom centru ili u blizini kolodvora, ali je OK. Hrana kao i sve na Tajvanu - nekad super, nekad loša, ovisno o ukusima.
Budžet: Let oko 6000kn + nešto manje od 6000 kn za sve ostalo. Hrana s noćne tržnice je fina, sam ambijent doživljaj, a i ispadne jeftinije.
Savjet: Svakako posjetiti plažu Fulong, iako ne očekujte da ćete smjeti plivati u dubokoj vodi, spasitelji vas neće pustiti. U kolovozu vrijeme izuzetno vruće i sparno, ponijeti kabanicu jer kišobran ne pomaže kod gotovo svakodnevne kiše. Korisno je s interneta isprintati nazive hotela i ulica i dati taksistu, jer inače se nećete pretjerano uspješno snalaziti po Tajvanu. Engleski gotovo nitko ne govori, ali svi su susretljivi i pokušat će pomoći.
Putovanje u Zambiju 2011.
Viza: Procedura ista kao i 2008. Poštom sam slao putovnicu i papire u veleposlanstvo u Berlinu, te je poštom dobio natrag. Pomalo su spori i nepouzdani, ali na kraju je viza uvijek u putovnici. Na ulazu u Zambiju u međunarodnoj zračnoj luci Lusaka bila je skupina Talijana koja je vadila vizu na licu mjesta. Činilo se jako komplicirano i dugotrajno, ali očito moguće.
Let: Frankfurt - Addid Ababa - Harare - Lusaka, kompanije Lufthansa i Ethiopian Airlines. Egypt Air je nudio jeftinije letove preko Dar Es Salaama, ali su mjesec dana prije polijetanja otkazali sve letove za Zambiju. Agencija "Da, da, da" nam je u kratkom roku nabavila karte za 1000 Eur. Do Addisa Lufthansa, od Addisa Ethiopian Airlines. Ethiopian udobniji i s boljom hranom. Nekima i stujardese mnogo zgodnije. Lufthansa nam na povratku izgubila prtljagu, kao naknadu dobili torbicu s kratkom majicom i pastom za zube. Prtljaga naposlijetku pronađena.
Itinerar: Lusaka - Blue Lagoon National Park - Shazula farma u Mazabuki - Choma i Kalomo - jezero Kariba - Livingstone - safari u Chobeu (Bocvana) - Lusaka. Ukupno tri tjedna u sedmom i osmom mjesecu.
Smještaj: Sve kao i 2008., osim Livingstonea i posljednji dan u Lusaki. U Livingstoneu Jollyboys Camp. Dvije godine za redom dobili nagradu za najbolji hostel u Africi, unatoč skromnom iskustvu rekao bih poprilično zasluženo. U Lusaki posljednji dan Juls Africa. Preko njih smo unajmili kombi s vozačem, pa smo za smještaj dobili popust, inače kažu ima boljih i jeftinijih smještaja u Zambiji. Ovaj je imao OK sobe, malo slabije tuševe, na teniski teren i bazen zaboravite ;). Sa iznajmljivanjem vozila smo bili zadovoljni, pogotovo sa vozačem Josephom.
Savjet: Zadnja subota u mjesecu dan je za Kabulonga Market u Lusaki. Šareno, veselo, puno suvenira i jeftinije nego na mnogim drugim mjestima. Posjet Viktorijinim vodopadima tempirati u tjednu kad je pun mjesec, jer postoji vrlo poseban obilazak vodopada po noći, za vrijeme lunarne duge. Jedan od doživljaja života.